Pri cepljenju vnašamo v telo živali cepivo z namenom, da bi preprečili nastanek nalezljive bolezni. Odkar se je uporaba cepiv razširila pri cepljenju malih živali, se je zmanjšalo pojavljanje številnih nevarnih infekcijskih bolezni. Če se cepi dovolj velika populacija psov, se lahko na ta način prepreči izbruh epidemij določene bolezni.
Cepljenje proti nalezljivim boleznim je priporočljivo, ni pa zakonsko obvezno, tako kot cepljenje proti steklini. Pri nas cepimo kužke proti petim nalezljivim boleznim, ki so: parvoviroza, pasja kuga, kužni kašelj, kužno vnetje jeter in leptospiroza. Te bolezni so za mlade kužke lahko zelo nevarne, še posebej parvoviroza in pasja kuga, ki sta pogosto kljub intenzivnemu zdravljenju nerešljivi.
Mladički prejmejo že od mame tako imenovana maternalna protitelesa, ki jih ščitijo prvih nekaj tednov njihovega življenja pred različnimi infekcijskimi boleznimi. Ta zaščita začne z odraščanjem upadati, tako da se priporoča opraviti prvo cepljenje proti nalezljivim boleznim v času od 6. tedna starosti naprej in se ponovi še dva krat v razmaku 3 tednov. Nato je priporočljiva letna revakcinacija.
Pri cepljenju se lahko pojavijo različni neželeni učinki. To se kaže večinoma kot umirjenost, bolečina na mestu cepljenja, prehodna slabost, zmanjšan apetit. To so manj nevarni stranski učinki. Zelo redko (1x na 15.000 cepljenj) se lahko pojavi anafilaktična reakcija, ki se lahko kaže z zatekanjem glave, koprivnico, oteženim dihanjem, kar lahko spremlja še bruhanje in driska. Ta se lahko pojavi v nekaj minutah do urah po cepljenju, zato je potrebno kužke po cepljenju še kakšni dve uri opazovati.
Ker je stranskih učinkov malo in so zelo redki, cepivo ni nevarno za kužke, prav tako pa je cepljenje zelo enostavno, saj so protitelesa za vse omenjene nalezljive bolezni v enem cepivu.
Primož Šušterič, dr. vet. med.