Na naši mizi se večkrat znajdejo dobrote, ki so našim hišnim ljubljenčkom še kako vabljive. Težko se je upreti njihovim prošnjam in velikim očem. Prav tako pa je včasih našo hrano težko skriti pred njimi, saj znajo biti zelo iznajdljivi pri iskanju le te. To velja tudi za odpadke, ki jim prav tako dišijo in tudi do teh moramo našim hišnim ljubljenčkom preprečiti dostop. Večina človeške hrane je za živali sicer neškodljiva. Žal pa je vmes veliko take hrane, ki je za naše hišne ljubljenčke lahko zelo nevarna.
ČOKOLADA
Številni psi imajo čokolado zelo radi, vendar jim lahko resno škoduje, saj vsebuje teobromin, ki je za pse strupen. Bolj kot je čokolada bogata z deležem kakava, bolj je nevarna za živali. Če pes zaužije čokolado, lahko pri njem od ene do štirih ur po sladkanju s čokolado opazimo znake zastrupitve, kot so slabost, bruhanje in driska, povečano in nenadzorovano uriniranje, hiperaktivnost, srčna aritmija, tresenje idr. Zato moramo čokolado in čokoladne sladice vedno hraniti na živalim nedostopnem mestu.
MLEKO IN MLEČNI IZDELKI
Mleko in mlečni izdelki lahko pri naših hišnih ljubljenčkih povzročijo prebavne motnje, kot na primer mehkejše blato ali driska. Težave nastanejo, ker jim v telesu primanjkuje laktaze, ki je potrebna za prebavo laktoze, ki je v mleku. Laktoza se v fermentiranih mlečnih izdelki razgradi zato so ti izdelki primerni za hišne ljubljenčke..
GOBE
Tudi gobe so za psa zelo vabljive, vendar mu lahko nekatere po zaužitju povzročijo resne želodčne težave, anemijo ter poškodbe ledvic in jeter. Znaki zastrupitve, kot so želodčne bolečine, driska, slabost, slinjenje, prekomerno izločanje, pogin idr., se pojavijo v 6 do 8 urah po zaužitju.
ČEBULA
Čebula je našim hišnim ljubljenčkom škodljiva v vseh oblikah, surova, kuhana, v prahu in posušena, saj vsebuje tiosulfat. Pri večjem zaužitju čebule pride do razpada rdečih krvničk, kar vodi k hemolitični anemiji. Znaki zastrupitve so driska, bruhanje, zavračanje vode in hrane, pospešeno dihanje, povišan srčni utrip, prekomerno slinjenje, kasneje tudi slabokrvnost. Ti znaki se lahko pojavijo tudi več dni po zaužitju čebule.
KOFEIN
Kofein je v kavi in čaju. Prav tako pa ga najdemo tudi v energijskih napitkih, kokakoli, čokoladi in kakavu. Te pijače seveda nikakor niso primerne za naše hišne ljubljenčke, saj lahko vplivajo na njihovo srce, črevesje, želodec in živčni sistem. Paziti moramo tudi, da naš hišni ljubljenček nima dostopa do čajnih vrečk v odpadkih. V velikih količinah je lahko kofein za psa smrten. Žal za predoziranje ne poznamo protistrupa. Klinični znaki za zastrupitev so pospešeno dihanje, nemirnost, hiperaktivnost, povišan srčni utrip, krči idr.
AVOKADO
Avokado vsebuje persin, ki je zelo strupen za pse. Za pse so škodljivi vsi deli rastline. Že zelo majhna količina lahko povzroči drisko in slabost. Znaki zastrupitve so tudi oteženo dihanje in napet trebuh.
ALKOHOL
Verjetno ni potrebno posebno poudariti, da alkohol ni primeren za naše hišne ljubljenčke. Alkohol ima na organe hišnega ljubljenčka popolnoma enake učinke kot na naše. Že majhna količina alkohola lahko povzroči drisko, okvaro centralnega živčnega sistema, slabost, oteženo dihanje idr.
ROZINE IN GROZDJE
Kako nevarne so rozine in grozdje, smo že pisali, vendar bi vas radi na to spomnili še enkrat. Rozine in grozdje niso primerni za pse, saj povzročijo akutno okvaro ledvic. Bolezenski znaki, ki nastanejo zaradi prekomernega zaužitja grozdja ali rozin, so bruhanje, driska, neješčnost, bolečine v trebuhu in utrujenost. Poleg tega je zaradi nepopravljive poškodbe ledvic nastajanje urina lahko zmanjšano ali pa se celo popolnoma preneha.
KVAŠENO TESTO
Kvašeno testo, še posebno če je sladkano ali začinjeno z različnimi začimbami, je za pse zelo mamljivo. Ko pes zaužije kvašeno testo, pride v želodcu do alkoholnega vrenja in začnejo nastajati plini, kar onemogoči fiziološko izpahovanje. Želodec se zaradi plinov tako napihne, da začne pritiskati na trebušno prepono, kar oteži dihanje. Zaradi tega lahko pride do zadušitve. Kvašeno testo iz želodca skoraj ni mogoče odstraniti samo z izpiranjem ali bruhanjem, saj se ta oprime stene želodca. Če sumimo, da je pes zaužil kvašeno testo, ga moramo takoj odpeljati k veterinarju, saj lahko psu pomaga le s pravilno količino etilnega alkohola, ocetne ali salicilne kisline in nekaterimi antibiotiki. V najhujših primerih pa se lahko pline in substrat iz želodca odstrani le s kirurškim posegom.
ŽVEČILNI GUMI IN OSTALE SLADKARIJE
Vse sladkarije, ki vsebujejo sladilo ksilitol, so nevarne za naše hišne ljubljenčke. Ksilitol vsebujejo tudi zobne paste in nekatera dietna živila. Ksilitol lahko povzroči povečanje inzulina v telesu našega hišnega ljubljenčka, zaradi česar pride do nenadnega padca krvnega sladkorja, omotičnosti, nezavesti, motnje v regulaciji sladkorja v organizmu idr. Prvi znaki zastrupitve so zaspanost, bruhanje in izguba koordinacije, kasneje se lahko pride celo do odpovedi jeter.
SLIVE, KAKI, BRESKVE IN DRUGO KOŠČIČASTO SADJE
Nekatere vrste sadja za naše hišne ljubljenčke niso škodljive. Nevarno je le koščičasto sadje, saj se koščice lahko zagozdijo v požiralniku in pride do zadušitve ali pa povzročijo raztrganine v prebavnem črevesju. Semena kakijev lahko pri psu povzročijo vnetje tankega črevesja. Koščice in semena lahko povzročijo tudi drisko, želodčne krče, hiperventilacijo, bruhanje idr.
SOL
Sol je lahko zelo strupena za naše hišne ljubljenčke. Do zastrupitve s soljo lahko pride, ko našemu hišnemu ljubljenčku ponudimo ostanke naše hrane, ki je začinjena in soljena. Znaki zastrupitve so epileptični napadi, slaba koordinacija, možganske otekline, pretirana žeja in pretirano uriniranje, bruhanje, driska, tresenje idr.
MASTNA IN HITRA HRANA
Mastna in hitra hrana, tako kot za nas ni dobra, tudi našim hišnim ljubljenčkom povzroči neprijetne zdravstvene težave. Prva znaka zastrupitve sta bruhanje in driska. Mastna hrana je lahko tudi vzrok za vnetje trebušne slinavke pri psih.
MUŠKATNI OREŠČEK
Muškatni orešček ima močan vonj in prav zato je zelo vabljiv za naše hišne ljubljenčke. Znaki zastrupitve so krči in okvara živčnega sistema.
MAKADAMIJA OREŠČKI
Makadamija oreščki so nevarni že v majhni količini. Snov v oreščkih, ki je strupena za naše hišne ljubljenčke, je žal še neznana. Na vsakega psa vpliva drugače. Znaki zastrupitve so trzanje mišic, paraliza, bruhanje, povišana telesna temperatura in povišan srčni utrip idr.
RABARBARA
Rabarbara lahko zaradi oksalatov, ki jih vsebuje, povzroči okvaro živčnega sistema, obolenje ledvic in prebavnega trakta.
SUROVA JAJCA
Surova jajca so lahko nevarna za našega hišnega ljubljenčka, saj se lahko v primeru, če so okužena, zastrupi z bakterijo salmonela ali E. coli. Če jajca niso okužena, za našega hišnega ljubljenčka v zmerni količini niso škodljiva.
SUROVO MESO IN RIBE
Surovo meso je sicer zdravo, vendar moramo biti pazljivi pri ravnanju z njim, saj lahko pri nepravilnem ravnanju pride do kontaminacije z bakterijami, kot so salmonela, E. coli, listeria, kampilobakter, stafilokoki in druge. Pri pripravi surovega mesa moramo upoštevati osnovna pravila o varni pripravi hrane. Sveže meso in ribe je najbolj zanesljivo kupovati od preverjenih dobaviteljev, ki upoštevajo evropske standarde HACCP. Shranjevati ga je potrebno v hladilniku ali zamrzovalniku, saj v mesnem soku in na površini surovega mesa pri sobni temperaturi nastanejo zelo ugodni pogoji za razmnoževanje bakterij. Ko kupujemo sveže ribe, moramo biti pozorni, da kupimo ribe, ki so shranjene na primerni temperaturi (npr. na ledu, v hladilni vitrini). Če kupimo že zamrznjene ribe, preverimo, da na površini rib ni kristalov. Kristali namreč kažejo na to, da je bila riba že odtajana in ponovno zamrznjena. Zamrznjene ribe je najbolje odtajati v hladilniku ali v originalni embalaži pod tekočo vodo. Pri pripravi rib moramo biti pozorni na osebno higieno, predvsem na temeljito umivanje rok ter čiščenje pribora in opreme pred in po rokovanju z ribami. Pozorni moramo biti tudi na ribje koščice, ki prav tako lahko našemu hišnemu ljubljenčku povzročijo nevšečnosti, saj se lahko zataknejo v požiralniku, kar povzroči zadušitev, ali pa pride do raztrganin v prebavnem traktu. Živalim seveda lahko privoščimo ribe in prav tako tudi surovo meso, le bolj previdni moramo biti pri pripravi hrane.
Pomembno je, da hišnega ljubljenčka, takoj ko sumimo na katero koli zastrupitev, odpeljemo k veterinarju, da mu ta nudi strokovno pomoč. Le s hitrim ukrepanjem bomo svojemu hišnemu ljubljenčku prihranili marsikatero zdravstveno težavo in mu olajšali bolezenske znake.