Zima je tukaj in z njo tudi mrzli dnevi ter prijetni praznični čas. Skupaj z našimi hišnimi ljubljenčki lahko uživamo v zimskih radostih, vendar moramo poskrbeti tudi, da jih primerno zaščitimo pred mrazom in ostalimi nevšečnostmi med zimskim in prazničnim časom.
Na mraz so najbolj občutljive notranje živali, ki največ časa preživijo z nami v stanovanju, mladički in starejše živali. Razlika je tudi med velikimi in dolgodlakimi psi, ki bolje prenašajo mraz, ter manjšimi, kratkodlakimi psi in mačkami, ki se lahko hitreje podhladijo.
Ekipa Primavet vam z veseljem svetuje, kako hišnim ljubljenčkom pomagati med mrzlimi zimskimi dnevi.
DLAKA
Živali se že same deloma pripravijo na hladnejše zimske dni z menjavo dlake. Pri tem jim lahko pomagamo z dodatkom omega 3 in omega 6 maščobnih kislin ter vitamini k prehrani, s katerimi pospešimo rast dlake. Omega 3 in omega 6 maščobne kisline, ki jih lahko dobimo v ribjem olju, pomagajo tudi pri bolj suhi koži in dlaki, ki sta posledici centralnega ogrevanja, predvsem pri notranjih živalih, in suhega zimskega zraka. Bolj kvalitetna hrana že vsebuje vse potrebne vitamine in maščobne kisline. Prav tako pa na suho kožo in dlako blagodejno deluje tudi hrana, ki vsebuje ovčje meso, saj je bogata z lanolini, ki mastijo suho kožo.
Za dolgodlake pse in mačke je še posebno neprijeten sneg, saj se jim na dlaki na trebuhu in med prsti naredijo snežne kepice, ki so nadležne in lahko povzročajo bolečino. Priporočljivo je, da jih že med sprehodom sproti odstranjujemo.
OBČUTLJIVE TAČKE
Med zimo so zelo izpostavljene tudi tačke. Na mrzlih tleh nista le vlaga in sneg ampak tudi sol, pred katero je potrebno tačke zaščititi. Po sprehodu moramo lastniki psov tačke dobro splakniti z vodo, dodatno jih lahko zaščitimo z zaščitnimi kremami. Za tačke je zelo nevaren tudi led, ki lahko rani občutljive blazinice in kremplje. Če opazimo, da si je pes na ledu porezal blazinice na tačkah, ga je potrebno peljati k veterinarju, ki mu rane oskrbi in po potrebi zašije.
HRANA
Pozimi svetujemo, da predvsem zunanji psi dobijo večjo količino bolj kalorične hrane. Najbolj primerna hrana so briketi, saj druga hrana, če jo pes ne poje takoj, hitro zmrzne. Prav tako tudi voda pri nizkih temperaturah hitro zmrzne, zato jo moramo lastniki zunanjih psov zamenjati večkrat na dan.
Notranje živali se po navadi ne gibljejo toliko kot zunanje, prav tako jim ni potrebno porabljati energije za ohranjanje telesne temperature, zato jim ne damo večje količine hrane, saj se lahko zredijo.
TEMPERATURNA RAZLIKA
Tako kot nas tudi živali zebe, ko pridejo iz toplega stanovanja ali ute na svež zimski zrak. Pri tem jim najbolj pomagamo s kakšno igro, npr. metanje žogice ali palice, da se pes med tekom hitreje ogreje. Majhnim in kratkodlakim pasmam pomagamo s plaščkom, ki preprečuje izgubljanje telesne temperature.
Notranje živali so pri tem bolj občutljive, hitreje lahko pride do slabšega počutja in padca odpornosti, ki lahko privede tudi do bolezni. Lastniki moramo biti pozorni, če pri psu ali mački opazimo nelagodje zaradi mraza. Če se žival ne počuti dobro, bo postala nestrpna, cvilila bo in drgetala. Zunanje živali so bolj prilagojene na mraz, saj temperaturne razlike zanje niso tako velike in tudi njihova dlaka je gostejša.
UTA ZA ZUNANJE PSE
Zelo pomembno je, da zimskemu času primerno uredimo tudi uto za zunanje pse. Uta naj bo primerno velika in izolirana, da toplota ostane v njej. Priporočamo, da je uta dvignjena od tal, saj tako vlaga ne more vanjo. Uta naj ima predprostor in vhod ute naj bo prekrit z zaščitno zaveso, to bo zadržalo veter, toplota pa bo ostala v uti. Psu ponudimo tudi toplo in mehko ležišče in odejo. Pes se bo potem sam odločil, ali odejo potrebuje ali ne.
ZUNANJE MUCE
Zunanje muce so mrazu izpostavljene bolj kot notranje, zato vsak vir toplote izkoristijo za toplo zavetje, med drugim imajo zelo rade topel avtomobilski motor. Pozimi moramo biti zaradi tega še posebno previdni. Preden se usedemo v avto in prižgemo motor, preverimo, če se kakšna muca ne skriva pod pokrovom motorja.
PIROTEHNIČNA SREDSTVA
Med novoletnimi in božičnimi prazniki so na žalost živali zelo priljubljena tudi pirotehnična sredstva. Psi, na primer, slišijo kar trikrat bolje kot človek in lahko slišijo tudi visoke frekvence, ki jih človeško uho ne zazna. Zato so pokanje in svetlobni učinki za živali še posebno neprijetni, saj ne vedo, kaj se dogaja, in postanejo preplašene in zbegane. Med pokanjem moramo biti lastniki pozorni na znake nelagodja, ki so med drugim skrivanje ali beganje po stanovanju, lajanje, cviljenje in tuljenje, iskanje tolažbe pri lastniku, pretirano slinjenje, želja po begu in nekontrolirano lulanje. Zelo pomembno je, da žival med pokanjem ni sama. Notranje živali zamotimo z igro v sobi, kjer se pokanje sliši najmanj, in prižgemo radio. Zunanje živali premestimo v hišo, kjer je pokanje manj slišno. Predvsem pa moramo ostati mirni, saj bo le tako ostala mirna tudi žival.
Za kužke, za katere veste, da so v velikem stresu zaradi pokanja pirotehničnih sredstev, imamo v ambulanti na voljo pomirjevalne tablete ali gele, ki jim v takšnih primerih lahko pomagajo.