Z rednim pregledom in nego ušes lahko uspešno preprečimo številne težave, saj jih tako odkrijemo dovolj zgodaj in s tem omogočimo hitro in učinkovito zdravljenje.
Nega zdravih sluhovodov je pri psih in mačkah zelo preprosta. Notranjost zdravega sluhovoda se čisti samodejno. Ušesno maslo se počasi pomika od bobniča proti zunanjosti sluhovoda in s seboj odnaša morebitno umazanijo, ki se je nabrala v sluhovodu.
Ušesno maslo se nato skupaj z umazanijo nabira okoli vhoda v sluhovod. Priporočljivo je, da zunanjost sluhovoda očistimo enkrat do dvakrat na mesec oz. po potrebi. S čiščenjem ne smemo pretiravati, pri tem pa moramo biti vedno nežni in previdni, saj je zunanjost sluhovoda zelo občutljiva. Umazano kožo obrišemo z vato, vendar z njo ne smemo iti predaleč v sluhovod. Z vato narahlo obrišemo le kožo zunaj sluhovoda, ki jo dosežemo s prstom. Za čiščenje raje ne uporabljamo vatiranih palčk, saj lahko s palčkami poškodujemo sluhovod. Poleg tega pa glava našega hišnega ljubljenčka ni nikoli pri miru in nenaden premik glave je lahko zelo nevaren, saj nam lahko palčka uide predaleč v sluhovod in ga s tem lahko močno poškodujemo.
Težave s sluhovodom pri mačkah in psih so sicer zelo pogoste, vendar jih lahko z rednimi pregledi in čiščenjem velikokrat preprečimo.
Ena izmed najpogostejših ušesnih težav so ušesne garje, o katerih smo že pisali v enem izmed prejšnjih člankov. Najočitnejši znak, da ima naš hišni ljubljenček ušesne garje, je neprestano praskanje ušesa. Ušesne garje so zelo nalezljive in se hitro širijo med psi in mačkami, zato je obisk veterinarja nujen, da čim prej predpiše primerno zdravljenje.
Pogost je tudi ušesni hematom, ki je stanje nabiranja krvi in tkivne tekočine med kožo in ušesnim hrustancem. Če ima naš hišni ljubljenček vnetje ušesa, se bo močno praskal po ušesih in stresal z glavo, kar lahko poškoduje uhelj. Ušesni hrustanec lahko zaradi tega poči. Kri, ki se nato nabere med dvema plastema počenega hrustanca, povzroči hematom. Hematom je za psa ali mačka zelo boleč in, če se ga ne pozdravi, lahko povzroči trajno deformacijo uhlja.
Med pogostejšimi težavami so tudi ušesne infekcije, ki jih po navadi povzročajo tujki, ujeti v sluhovodu, bakterije ali paraziti. Ušesne infekcije so lahko tudi sekundarni bolezenski znaki drugih bolezni.
Prvi znaki težav z ušesi in v sluhovodu so neprijeten vonj iz sluhovoda, rdečkasta koža okoli sluhovoda, kraste, izcejanje tekočine iz sluhovoda, oteklina na koži, praskanje po ušesih, otresanje z glavo, večja količina ušesnega masla idr. Če opazimo katerega koli od teh znakov, moramo hišnega ljubljenčka odpeljati na pregled k veterinarju. Veterinar bo pregledal sluhovod in predpisal primerno zdravljenje.