Tudi živali se starajo in na svoja stara leta potrebujejo več naše nežnosti in pozornosti. Mladiček, ki ga sprejmemo v svoj dom, še prehitro odraste in se spremeni v ostarelo damo ali osivelega gospoda. Ko se naš hišni ljubljenček začne starati, pri njem opazimo posamezne spremembe v videzu, vedenju in prebavi, kot sta sivenje okoli pasjega smrčka in umirjeno vedenje. Opazimo tudi prve znake slabšega vida, vonja in sluha. Psi se začnejo starati med približno 7. in 9. letom starosti, odvisno od pasme, mačke pa med približno 7. in 10. letom. Pomembno je, da smo lastniki pri tej starosti pozorni na prve znake staranja in da jim zrela leta naredimo čim bolj prijetna.
POZORNI SMO NA ZNAKE STARANJA
Kdaj našo muco ali našega kužka lahko prištevamo k starostnikom, je odvisno tudi od njune genetike in pasme ter seveda tudi od kvalitete prehrane, splošne kondicije in aktivnosti živali. Svojega psa ali mačko najbolje poznamo mi sami, zato bomo tudi sami najhitreje opazili spremembe, ki jih prinesejo starejša leta. Pozorni moramo biti predvsem na spremembe v videzu in vedenju našega hišnega ljubljenčka. Prvi znaki so osivela dlaka brez leska, motnejše oči, počasnejše gibanje, manj pozornosti na dogajanju okoli sebe, slabši vid, vonj in sluh idr.
PRILAGODIMO PREHRANO
Kvalitetna hrana ogromno pripomore k dolžini življenjske dobe našega hišnega ljubljenčka. Ko se začneta naš kuža ali naša muca starati, postane tudi njuna prebava počasnejša. Poleg tega sta tudi manj aktivna in porabita manj energije. Starejše živali se zredijo hitreje in prekomerna teža je lahko vzrok marsikatere bolezni v starosti. Zato moramo temu prilagoditi tudi njuno prehrano. Hrana naj zato vsebuje manj beljakovin in kalorij.
PRILAGODIMO GIBANJE
Zmerno gibanje je pomembno za zdravje našega hišnega ljubljenčka. Z rednimi vsakodnevnimi sprehodi s psom ohranjamo njegovo vitalnost in kondicijo. Sprehode moramo seveda prilagoditi njegovi starosti in pasmi. Sprehodi naj bodo počasnejši in krajši oz. prilagodimo jih tudi na zmožnost našega psa. Mačko spodbujajmo k gibanju z igro. Igra naj bo zmerna in krajša. Med igro ali sprehodom smo vedno pozorni na morebitno oteženo ali glasnejšo dihanje našega kosmatinca.
POSKRBIMO ZA PRIMEREN ŽIVLJENJSKI PROSTOR
S starostjo imajo tudi živali težave pri gibanju, postanejo počasnejše, težje skočijo, potrebujejo pa tudi udobnejše in toplejše ležišče. Ko opazimo, da se je naš hišni ljubljenček začel starati, poskrbimo, da je njegovo ležišče udobno in toplo v mirnem delu hiše, po možnosti v pritličju, da se mu ni treba vzpenjati po stopnicah. Tudi prostori, kot sta mačje stranišče in prostor za hrano, naj bodo lahko dostopni, da muci ali kužku prihranimo vzpenjanje.
VEČ ČASA NAMENIMO NEGI
Našim hišnim ljubljenčkom lahko zrela leta zelo olajšamo tudi z redno nego. Starejša mačka manj časa in energije posveti negi svojega kožuha in praskanju. K boljšemu počutju ji bomo pomagali z rednim česanjem. Česanje lahko izkoristimo tudi za »čohanje« in masažo, za kar vam bo še kako hvaležna. Če postanejo njeni kremplji predolgi, je dobro, da ji jih pristrižemo ali za to poprosimo veterinarja, saj se lahko predolgi kremplji vrastejo v tačke.
Tudi za našega psa je dobro, da ga večkrat skrtačimo. S starostjo postane njegova koža manj prožna in bolj suha, zato je priporočljivo, da skrbno izberemo šampon za umivanje.
Zelo pomembno je tudi, da skrbimo za redno ustno higieno. Dobro je, da svojega hišnega ljubljenčka že od malega navadimo na ščetkanje zob. S pravilno nego zob svojemu hišnemu ljubljenčku prihranimo marsikatero težavo v starosti, kot so izpadanje zob, zobne obloge, vnetje dlesni in drugo.
POSKRBIMO ZA REDNE OBISKE PRI VETERINARJU
Starejše živali potrebujejo več naše pozornosti, saj jim preti tudi več bolezni. Redni obiski pri veterinarju so zelo priporočljivi, saj se morebitne tegobe našega hišnega ljubljenčka hitreje odkrijejo in s tem omogočimo pravočasno zdravljenje, našemu kosmatincu pa olajšamo bolečine. Veterinar bo med pregledom lahko ocenil njegovo zdravstveno stanje ter nam svetoval o primerni hrani, skrbi in negi ter aktivnosti zanj.
Za starejše živali je priporočljivo tudi, da se jim med rednim pregledom preventivno odvzame kri, saj se lahko s krvnimi testi odkrije različne bolezni, ki se pogosto pojavljajo. ko se začnejo živali starati. Krvni testi so natančni pokazatelji zdravstvenega stanja vašega hišnega ljubljenčka. Hitro in preprosto jih lahko opravimo tudi v naši ambulanti.
VEČ ČASA NAMENIMO CRKLJANJU
Naša muca in naš kuža bosta v starosti postala manj igriva, vendar se bosta z nami vseeno rada poigrala, zato se lahko z njima brez skrbi igramo in ju spodbujamo k trikom, ki smo ju naučili. Potrebujeta več naše nežnosti in pozornosti, še posebno po kakšni aktivnosti, ko bosta potrebovala počitek. Zelo hvaležna nam bosta za »čohanje« in crkljanje ter preprosto za našo družbo.
Primavet vam želi še veliko prijetnih trenutkov z vašim ostarelim kosmatincem.