Poleg muc in psov so zelo priljubljeni hišni ljubljenčki tudi kunci. Velikokrat pa se zgodi, da ljudje premalo vemo o skrbi zanje. Spodaj si lahko preberete nekaj nasvetov, kako skrbeti zanje.
PRAVILNA PREHRANA
Pravilna sestava in zdrava prehrana sta pri kuncih zelo pomembni. Prepoznamo ju po bleščečem kožuščku, ustrezni teži in velikosti kunca ter njegovi živahnosti.
Glavnina hrane naj bo kvalitetno in mešano seno in mešana trava. Kunci imajo na svojem vsakodnevnem jedilniku zelo radi tudi svežo travo. Najboljše je, da kunca spustite v ogrado zunaj pred hišo, da se popase in hkrati tudi malo razgiba, vendar trava ne sme biti rosnata ali mokra.
Jeseni jim lahko ponudite tudi odpadlo listje jablan in leske. Kunci imajo zelo radi tudi regrat, trpotec, liste robide in maline, gozdni jagodnjak, kamilico, leskove in gabrove veje z listi in popki, veje pečkatega sadnega drevja, jabolka, hruške in jagode. Prav tako jim lahko dnevno ponudite korenje z listi, zeleno, liste cvetače, koruzne storže, brokoli, repo, bučke, motovilec, solato, zelje in brstični ohrovt, vendar to naj le popestri njihov jedilnik. Svežo in sočno hrano mu začnite ponujati postopno, saj bo drugače požrešno planil nanjo, kar bo povzročilo prebavne motnje.
Izogibajte pa se preveliki količini detelje. Kunca ne hranite z vejami koščičastega sadja, vejami hrasta in kostanja. Prav tako zanje niso primerni čebulnice, jajčevec, rabarbara, listi krompirja ter zeleni plodovi paradižnika ali stroki fižola, saj so za kunca strupeni.
Kuncu lahko ponudite tudi mešanico semenk, peletov in drugih dodatkov, vendar naj ta hrana dnevno ne presega 50 g. Mešanica industrijske hrane vsebuje vse pomembne minerale in vitamine, ki ji kunec potrebuje. Posodico s hrano pa po uri ali dveh odstranite.
Vsa omenjena hrana naj bo le popestritev jedilnika. Najpomembnejši del prehrane je seno, ki mora biti vedno na voljo, dan in noč, v neomejenih količinah. Seno ima namreč veliko pomembnih funkcij. Zobje kunca stalno rastejo, predvsem sprednji glodači rastejo zelo hitro, kar 2-3 mm na teden. Žvečenje sena pomaga pri pravilni in enakomerni obrabi celotne zobne ploskve. Seno je tudi pomemben vir vlaknin, ki so potrebne za zdravo prebavo. Poleg tega uravnava prebavne procese in vrenje v črevesju, omogoča razmnoževanje koristnih bakterij in njihovo neovirano delovanje. Prav tako glodanje sena preprečuje dolgočasje.
Seveda pa se ne smemo pozabiti na svežo vodo, ki jo moramo redno menjati. Posodica za vodo mora biti vedno čista in vedno polna sveže vode.
Včasih boste opazili, da bo kunec zaužil tudi svoje iztrebke. To je normalno. Kunec bo zaužil svoj jutranji kakec, ki je bogat z vitamini in hranilnimi snovmi. Kunčeva prehrana je namreč težko prebavljiva. Ko hrano prvič zaužije, jo predela. Ko pa hrano zaužije drugič v obliki svojih iztrebkov, pa izkoristi njene hranljive snovi.
Kunec stalno kaj gloda ali žveči. Če pri svojem kuncu opazite nezainteresiranost za hrano, izgubo apetita, napihnjenost ali škripanje z zobmi, kar lahko nakazuje na hude bolečine v trebuhu, ga morate takoj pripeljati k veterinarju, da ugotovi, kaj je narobe.
BIVALNI PROSTOR
Najprimernejša temperatura za kunce je med 15°C in 20°C. Kletka naj bo primerno osvetljena in ozračena. Kunci imajo radi čistočo. Za njihovo stranišče jim lahko pripravite mačje stranišče, ki ga bodo z veseljem uporabljali. Stranišče ali del nastilja, ki ga kunec uporablja za stranišče, je potrebno redno menjavati, najmanj enkrat na dan. Kunec bo zelo vesel, ko ga boste izpustili iz kletke, vendar morate prostor, kamor ga boste izpustili, najprej skrbno preveriti in zavarovati. Kunci namreč glodajo vse, kar vidijo. V prostoru zavarujemo električne kable, kozmetiko in čistila ter preverimo, da v okolici ni vročih in ostrih predmetov ter rastlin, ki so za kunca strupene.
DRUŽABNOST
Kunci so zelo družabne živali. V naravnem okolju živijo v združbah po 6 do 9 odraslih živali. Kunci potrebujejo veliko vaše pozornosti in druženja in si morate zanj vzeti kar nekaj časa. Če kunec velik del dneva preživi sam, vam svetujemo, da mu poiščite družbo. Najbolje se razumeta kastriran samček in sterilizirana samička, ki se s časoma zelo navežeta drug na drugega. Dobro se razumeta tudi kunec in morski prašiček. Dva samička pa se prepirata za ozemlje in prevlado.
Primož Šušterič, dr. vet. med.