S kužnim kašljem se srečujemo predvsem konec poletja in jeseni. Bolezen je znana tudi pod imenom infekciozni traheobronhitis in je ena izmed najpogostejših nalezljivih bolezni zgornjih dihal pri psih. Bolezen se najpogosteje pojavi tam, kjer je veliko število psov, saj se prenaša po zraku, s slino in izločki okuženih živali.
Najbolj dovzetni so pasji mladiči, pri katerih se tudi najpogosteje pojavijo komplikacije. Bolj dovzetni so tudi starejši psi, ki imajo oslabljen imunski sistem, breje psice in psi, ki imajo kronične težave z dihali.
BOLEZENSKI ZNAKI
Če je vaš kuža zbolel za kužnim kašljem, boste pri njem najprej opazili močan in suh kašelj. Prav tako se bo kuža lahko davil in bruhal. Iz nosnic bo lahko pritekel voden izcedek. V lažjih primerih bolezni so psi še vedno aktivni in imajo normalen apetit. V težjih primerih bolezni pa simptomi napredujejo. Pri psu se pojavijo vročina, neješčnost in brezvoljnost. Bolezen se lahko razvije v pljučnico, lahko pa pes tudi umre.
VZROKI ZA BOLEZEN
Povzročitelji so različni tipi virusov (virus parainfluence, adenovirus 2, virus pasje kuge, pasji herpesvirus, reovirusi in drugi). Bolezen se lahko komplicira s sočasno bakterijsko infekcijo z bakterijami Bordetella bronhiseptica, mikoplazmami ali drugimi. Infekcijo lahko povzroči katerikoli od teh mikroorganizmov sam ali v kombinaciji z drugimi.
ZDRAVLJENJE
Ko pri svojem psu opazite simptome bolezni, ga peljite k veterinarju, da ta oceni, kako močni so simptomi in predpiše ustrezno terapijo. Če so simptomi zelo blagi, veterinar predpiše podporno terapijo, kot na primer počivanje, pitje veliko tekočine ter dobro, kvalitetno hrano z dodatkom vitaminov. Pri močnejših znakih pa se bolezen zdravi z zdravili, ki zmanjšajo vnetje in kašelj, ter v primeru prisotnosti bakterij, z antibiotiki. Psi, pri katerih se kužni kašelj razvije v pljučnico, morajo biti pogosto hospitalizirani, saj je zanje potrebna intenzivna terapija.
KAKO UKREPATI
Če veterinar pri psu potrdi kužni kašelj, je odgovornost lastnikov, da preprečijo širjenje bolezni na druge pse. Psi ostanejo kužni še tedne po tem, ko so že vsi znaki obolenja minili.
Pse, ki so zboleli za kužnim kašljem, je potrebno izolirati od ostalih psov.
Če ima pes blago obliko kužnega kašlja, naj bodo sprehodi kratki in manj aktivni. Na normalno fizično aktivnost lahko preidete 1 teden po prenehanju kašlja. Namesto ovratnice je priporočljivo, da uporabljate raje oprsnico.
PREVENTIVA
Priporočljivo je, da se pse cepi proti parainfluenci, adenovirusu 2 in virusu pase kuge. Kljub temu, da so psi cepljeni, lahko vseeno zbolijo za kužnim kašljem, vendar zbolijo v blažji obliki in bolezen je manj nevarna, kot bi bila brez cepljenja.
Primož Šušterič, dr.vet.med.