Skrb za zdravo zobovje našega hišnega ljubljenčka je še kako pomembna, saj zanemarjeno zobovje ni le vzrok neprijetnega zadaha iz gobčka našega hišnega ljubljenčka, ampak lahko povzroči tudi druge bolezni, ki se razvijejo drugod po telesu.
Psi in mački imajo redko težave z zobno gnilobo, saj njihova prehrana vsebuje malo ali nič sladkorja. Največ težav imajo z boleznimi dlesni in nalaganjem zobnega kamna. Če zobnih oblog ne odstranjujemo redno in ne skrbimo za redno ustno higieno našega hišnega ljubljenčka, lahko pride do vnetja dlesni. Vnetje se lahko razširi na kosti okoli zob, kar privede do parodontalne bolezni in propada alveolarne kosti, kjer je zob zasidran. Zaradi izgube alveolarne kosti začnejo zobje izpadati. Okužbe v ustni votlini lahko povzročijo celo vnetje jeter, ledvic in pljuč, pripomorejo pa tudi k nastanku sladkorne bolezni.
Lastniki pogosto spregledamo težave z zobmi našega hišnega ljubljenčka, saj ti bolečino v ustni votlini ne pokažejo zelo očitno. Prvi znak nezdravega zobovja je po navadi neprijeten zadah iz gobčka. Težave z zobovjem lahko lastniki zelo hitro prepoznamo tudi po pordelih dlesnih ob zobnem vratu, ki kažejo na vnetje obzobnih tkiv. Drugi znaki obolenja v ustni votlini so tudi obarvanost zob, pretirano slinjenje, praskanje po gobčku, žvečenje le na eni strani gobčka, krvaveče dlesni, polomljeni zobje in izguba zob, nezmožnost požiranja večjih kosov hrane, krvavitve iz ust ali nosa idr.
Za zdravo zobovje našega hišnega ljubljenčka lahko storimo največ lastniki sami. Poskrbeti moramo za njegovo pravilno prehrano. Dobiti mora dovolj trde hrane, ki že mehansko odstranjuje zobne obloge. Kvalitetna komercialna hrana, kot so briketi, že vsebuje snovi, ki pomagajo ohranjati zobe zdrave. Kupimo lahko tudi primerna glodala in različne posladke, ki so namenjeni zobni higieni, npr. kosti iz stisnjenih govejih kož, bikovke ipd. Kost ne bo koristila le zobovju našega hišnega ljubljenčka, ampak se bo naš hišni ljubljenček med grizenjem in igro z njo tudi zabaval. Prav tako so koristne tudi različne gumijaste igrače, ki med igro poskrbijo za čiščenje zob. Obstajajo tudi paste, ki pomagajo pri odstranjevanju mehkih zobnih oblog, in praški, ki se dodajo k prehrani in imajo podobno funkcijo kot paste.
Najboljša preventiva je redno ščetkanje zob, vendar moramo našega ljubljenčka na to navaditi že od mladega. Uporabimo lahko posebej za pse in mačke namenjeno ščetko ali otroško zobno ščetko z mehkimi ščetinami. Obstajajo tudi zobne paste za pse, ki imajo okus po hrani.
Kljub temu se lahko na zobeh vseeno naberejo zobne obloge, zato so priporočljivi tudi redni pregledi ustne votline pri veterinarju, da se mehke zobne obloge odstranjuje sproti.
Ko se zobne obloge že pojavijo, pa je obisk veterinarja obvezen, saj se lahko odstranjevanje zobnih oblog najbolje opravi le pod anestezijo in z za to namenjenim ultrazvočnim aparatom. Pogosto je potrebno izpuliti tudi kakšen zob.
Primož Šušterič, dr.vet.med.