Etilenglikol je širše znan kot antifriz, sredstvo proti zmrzovanju. V zimskem času je nevarnost zastrupitve večja, saj se kot sredstvo proti zmrzovanju uporablja v tekočinah proti zmrzovanju stekel, kot sredstvo proti zmrzovanju vodovodnih napeljav, na drsališčih idr. Uporablja se tudi pri prevoznih sredstvih (kot zavorna tekočina, motorno olje …), za delovanje solarnih sistemov, oljnih radiatorjev idr. Za naše hišne ljubljenčke je na žalost v obliki antifriza lahko dostopen, poleg tega ima živalim tudi prijeten, sladek okus.
Etilenglikol je zelo strupena snov, saj je lahko za živali usodna že v majhnih količinah. Ko ga žival zaužije, se hitro resorbira skozi prebavila in preide v kri. Nekaj se ga v začetni obliki izloči skozi ledvica, ostalo se metabolizira v jetrih s pomočjo encima alkohol dehidrogenaze in drugih jetrnih encimov. Pri tem nastajajo metaboliti, ki so strupeni za ledvica, pojavi se tudi zakisanje telesa.
KLINIČNI ZNAKI
Zgodnji klinični znaki se lahko pojavijo v pol ure po zaužitju in lahko trajajo do 12 ur. To so slabost in bruhanje, depresija, ki je še posebej izrazita pri mačkah, nekoordinirani mišični gibi, brcanje, nekoordinirano gibanje kožnih mišic, povečano pitje in uriniranje, zmanjšani refleksi umikanja, zmanjšano ravnotežje in zmanjšana telesna temperatura.
Klinični znaki, ki nastanejo zaradi odpovedi ledvic, se pri psih pojavijo v 36 do 72 urah po zaužitju, pri mačkah pa v 12 do 24 urah. Pojavijo se močna letargija ali koma, napadi, neješčnost, bruhanje, razpadanje tkiva v ustni votlini, slinjenje in zmanjšana tvorba urina. Popolno prenehanje izločanja urina se pojavi v 72 do 96 urah po zaužitju. Ledvica so pogosto otekla in boleča, še posebej pri mačkah.
ZDRAVLJENJE
Ko pri hišnem ljubljenčku sumimo na zastrupitev z etilenglikolom in opazimo zgodnje klinične znake, ga moramo takoj odpeljati k veterinarju, da mu ta lahko nudi strokovno pomoč. Zgodnje zdravljenje po zaužitju je poskus odstranitve preostalega etilenglikola v prebavilih z indukcijo bruhanja ter aktivnim ogljem, ki prepreči nadaljnjo resorbcijo iz prebavil. Temu sledi zgodnja dializa, ki pri živalih žal še ni toliko na razpolago kot pri ljudeh. Druga možnost je zgodnje agresivno zdravljenje z etanolom, ki deluje tako, da etilenglikolu prepreči metabolizem v jetrih, saj se sam veže na encim alkohol dehidrogenazo. Etanol ima lahko močne stranske učinke, kot sta močna depresija in zakisanje telesa.
PROGNOZA
Če sta diagnoza in začetno zdravljenje dovolj hitra, je možno popolno okrevanje. Žal pa imajo živali, ki se jih začne zdraviti šele, ko so ledvica že toliko poškodovana, da se v krvi že pojavita povišana sečna kislina in kreatinin, zelo slabo prognozo.
Primož Šušterič, dr. vet. med.