Začela se je jesen in s tem čas trgatev. Za ljudi je to čas druženja in dela v vinogradih, za naše hišne ljubljenčke pa trgatev predstavlja nevarnost, saj je lahko grozdje zanje strupeno.
Grozdje ni strupeno za vsakega psa, vendar se bolezenski znaki pri psu, ki je občutljiv na grozdje, hitro razvijajo in je zastrupitev lahko zanj zelo nevarna.
Bolezenski znaki, ki nastanejo zaradi prekomernega zaužitja grozdja ali rozin, so bruhanje, driska, pes noče jesti, ima bolečine v trebuhu in je utrujen. Pojavi se tudi nenadna odpoved ledvic. Poleg tega je zaradi nepopravljive poškodbe ledvic nastajanje urina lahko zmanjšano ali pa se celo popolnoma preneha.
Žal še ni znano, katera snov v rozinah in grozdju pri psu povzroči odpoved ledvic. Prav tako še ne moremo ugotoviti, kateri pes se lahko zastrupi z grozdjem ali rozinami in kateri ne.
Vendar je že potrjeno, da strupenost narašča sorazmerno s količino zaužitega grozdja ali rozin. To pomeni, da več kot pes poje grozdja ali rozin, bolj je lahko zanj strupeno. Doza, ki je za psa že lahko strupena, je 2,8 g rozin ali več oz. 19,6 g grozdja ali več na kilogram telesne teže psa. Kljub temu pa obstajajo primeri, ko so psi pojedli tudi do kilogram rozin, vendar niso kazali nobenih bolezenskih znakov.
Ko sumimo na zastrupitev z grozdjem ali rozinami, moramo psa čim prej peljati k veterinarju. Zdravljenje je učinkovito, če mu veterinar s sprožanjem bruhanja v le nekaj urah po zaužitju sprazni želodec in črevesje ter mu da medicinsko oglje. Veterinar zdravljenje nadaljuje z agresivno tekočinsko terapijo, ki traja do 72 ur po zaužitju, kar podpre delovanje ledvic. Pri psih, ki imajo moteno usklajenost mišičnih gibov, so šibki in je nastajanje urina pri njih zmanjšano ali pa se celo popolnoma preneha, je potrebno agresivno terapijo z dializo podaljšati, možnost za njihovo ozdravitev pa je slaba.
Lastniki psov lahko zastrupitev preprečimo tako, da onemogočimo dostop do embalažnih vrečk z rozinami. Pozorni moramo biti na količino grozdja, ki ga pes poje. Pes naj se med trgatvijo in v času, ko je grozdje dozorelo, ne giblje prosto po vinogradu oz. v bližini trte. Posebno moramo biti pazljivi, če ima pes že znano bolezen ledvic. Pozorni moramo biti tudi, ko pri psu opazimo bruhanje, drisko, znižan krvni tlak ali dehidriranost. Še posebej pa je nevarno, če je bil pes istočasno v stiku z antifrizom, škropivi za zatiranje rastlin, kemikalijami, ki se pogosto uporabljajo v gospodinjstvu, insekticidi, sredstvi za zatiranje glivic ali drugimi strupi, ki prizadenejo delovanje ledvic, saj dozo grozdja in rozin, ki je lahko strupena za pse, bistveno zmanjšajo.
Primož Šušterič, dr.vet.med.