Bolhe, klope in druge zunanje zajedavce lahko pri mačkah zatiramo na različne načine. Najpogosteje se uporabljajo ovratnice, ampule ali pršila. Pri nakupu in uporabi teh pripomočkov moramo biti zelo previdni, saj so lahko podobni pripomočki, ki so namenjeni psom, za mačke še posebej strupeni.
Ampule, ki so namenjene psom, lahko vsebujejo enake snovi kot ampule za mačke, a v večjih količinah. In v takšnem primeru se lahko mačko hitro predozira in na ta način tudi zastrupi. V pripomočkih za zatiranje zunanjih zajedavcev, ki so namenjeni samo za pse, pa so lahko tudi insekticidi, ki so za mačke zelo strupeni. Takšne snovi so lahko razni permetrini, piretroidi (npr. ampule ADVANTIX oziroma EXSPOT, ovratnica SCALIBOR, …) ali drugo.
Klinični znaki pri mački se lahko pojavijo v nekaj urah (lahko tudi do 72 ur) po nanosu insekticidnega pripomočka, ki vsebuje tako imenovane permetrine ali piretroide. Le ti so tresenje mišic, trzanje, pretirana ekscitacija, epileptiformni napadi, povišana telesna temperatura, disorientacija, povečano slinjenje, bruhanje, driska in otežkočeno dihanje. Posledica teh znakov sta lahko tudi nezavest in smrt.
Če pri vaši mački opazite katere od predhodno omenjenih kliničnih znakov ali posumite, da je dobila napačen pripomoček za zatiranje zunanjih zajedavcev, ji odstranite ovratnico oziroma jo okopajte s toplo milnico in takoj obiščite veterinarja. Zdravljenje je odvisno od vrste preparata, ki ga je mačka dobila in na kakšen način je prišlo do zastrupitve (preko kože ali z lizanjem). Intenzivna terapija lahko traja od enega do nekaj dni, prognoza pa je odvisna od vrste in količine insekticida, s katerim se je mačka zastrupila ter od pretečenega časa od začetne izpostavljenosti.
Zato je dobro, da se pred uporabo vedno preberejo navodila za uporabo in upoštevajo navodila veterinarja.
Primož Šušterič, dr. vet. med.